Vállalkozóból tulajdonos - 2. lépés: a munkavállalók

2024.03.23

A vállalkozói evolúció egyik fontos állomása, amikor a cég életében eddig aktív szerepet vállaló vezető hátralép és tulajdonosi szemlélettel tekint vállalkozására. Az ide vezető út tudatosságot és kitartást kíván, de jutalma megéri a befektetést. A cég értéke nő, a vállalkozó pedig erőforrásait valóban stratégiai szinten tarthatja. Előzőleg átnéztük, hogy a biztos alapok, vagyis a megfelelő struktúra kialakítása kulcsfontosságú az önálló működésre történő felkészítésben. Most beszéljünk egy nem kevésbé fontos területről a munkavállalókról: hogyan válaszd ki, fejleszd és ösztönözd őket? A sikered tulajdonképpen rajtuk múlik. Nem szabad elhanyagolni ezt a témakört.

Nézzük, melyek azok a humán területek, amelyekre mindenképp fókuszálnod kell, ha önjáróvá szeretnéd tenni a cégedet.

Válassz jó embereket! (Erről a témáról még írni fogok: kimeríthetetlen.) Legyél tudatos a kiválasztásban. Készülj fel előre: mi a feladat, pontosan mit vársz el, milyen kompetenciákkal lehet a feladatokat jól végrehajtani, milyen személyiséget keresel, ami illeszkedik a cég kultúrájába és a csapatba. Haladó szinten már azon is lehet gondolkodni, hogy a csapat megfelelő összetételéhez milyen személyiség illik, aki jó hatással van a többiekre. Javaslom, hogy több szem többet lát elvét figyelembe véve több körben interjúzzatok, de ne húzzátok el a kiválasztási folyamatot. Kezeljétek a jelöltet minden tekintetben partnerként, hiszen ebben a helyzetben nemcsak ti, hanem ő is választ. Tartsátok szem előtt, hogy az egész toborzási és kiválasztási folyamat emelheti (és rombolhatja) a munkáltatói márkátokat.

Ha egymásra találtatok az új munkatárssal, akkor gondoskodj a beillesztéséről és betanításáról. Az új kollégák lelkesek, tele vannak reménnyel, tenni akarással, nyitottsággal. Pozitívan állnak a céghez. Ragadd meg ezt az alkalmat és alapozd meg, hogy a kolléga hosszú távon lojális legyen.

Saját megélésem volt, hogy egy új munkahelyemen teljesen magamra hagytak az első 1,5 hónapban. Persze szerettem volna bizonyítani, haladni, letenni valamit az asztalra. Egyszerűen nem volt senki, akitől kérdezhettem volna, aki iránymutatást adott volna. Iszonyúan egyedül éreztem magam. A kezdeti lelkesedésem gyorsan hanyatlott. A lelkemben behozhatatlan hátrányt okozott, hogy úgy éreztem nem támogatnak, nem törődnek velem, nem vagyok fontos.

Előzőleg érintettük már a teljesítménymérés és a teljesítménymutatók témáját. Legyél tisztában azzal, hogy mit vársz el a munkatársaidtól és tedd számukra is egyértelművé. Kövesd nyomon a haladást, adj rendszeresen építő jellegű visszajelzést, támogasd a kollégákat abban, hogy jól teljesítsenek. Jó, ha van a teljesítményértékelésnek ciklusa: célkijelölés > év közbeni becsekkolás > év évégi értékelés > célkijelölés. Ha jól működteted a folyamatot, a kollégák értékelni fogják.

Kollégáid fejlesztése megtérülő befektetés. Ne arra gondolj, hogy mi történik akkor, ha invesztálsz a fejlődésükbe, majd elmennek a cégtől és elviszik a tudást, ezzel képletesen a pénzedet. Arra gondolj, hogy mi van akkor, ha nem fejlődnek és így maradnak a szervezetben. A langyos vízben lebegés nem fogja a cégedet magasabb szintre emelni. Ahhoz, hogy te hátrébb tudj lépni, kellenek olyanok, akik előrébb lépnek. Legyen a cél az, hogy a kollégáid hatékonyan, önállóan és felelősségteljesen végezzék a munkájukat. Kifejezetten fókuszálj a vezetői feladatot betöltő kollégáidra, hiszen ők veszik át a feladataid egy részét, valamint nekik van markáns hatásuk a beosztott munkavállalók teljesítményére.

Elérkeztünk talán a legkényesebb témához, a bérezéshez. Nagyon valószínű, hogy szoros kézzel fogod a büdzsét. Ugyanakkor tudod, hogy a megfelelő ösztönzés kardinális kérdés a munkavállalók elkötelezettségének és teljesítményének növelése érdekében. Ha a kollégád úgy érzi, hogy bérezés tekintetében nincs megbecsülve, könnyen továbblép. Beszélhetünk persze egyéb ösztönző, és a megtartást támogató akciókról, de az alap a bér. Ez hatványozottan igaz olyan munkaköröknél, amelyek nincsenek a fizetési ranglétra csúcsán. Ha arról van szó, hogy a kolléga azon gondolkodik, hogy a hiteltörlesztését fizesse, vagy a rezsit, vagy az úszóedzést a gyerekének, akkor a fő motivációja a pénz lesz és könnyen tovább áll, ha te nem adod meg neki az anyagi biztonságot. Egy motiváló javadalmazási rendszerrel viszont a saját malmodra is hajthatod a vizet. Ha jól kombinálod a fix és a mozgó bért, akkor kollégáid valószínűleg mindent megtesznek, hogy növeljék a jutalékukat, bónuszukat. Többletteljesítményük számodra is pluszt hoz, amelynek egy részét visszaosztod, de természetesen te is részesülsz belőle.

Mind a teljesítménymenedzsment rendszer, mind pedig egy jó bérezési rendszer kialakítása (és a kettő rendszer összekapcsolása) kihívást jelentő feladat. Keress bátran, akár akkor is, ha csak alapvető tanácsra, vagy akár egy átfogóbb támogatásra van szükséged.... vagy ha csak együtt gondolkodnál egy tapasztalt HR-essel a témában.

További gondolatokért kövesd Facebook oldalamat!