Kiégés: bizonyításkényszer

2024.06.03

Új munkahelyed van? Szeretnél már az elején jó benyomást kelteni, beilleszkedni a csapatba.

Új szerepköröd / feladatod van? Szeretnéd megmutatni, hogy te itt is helyt tudsz állni.

Frissen kinevezett vezető vagy? Szeretnéd bizonyítani, hogy jó döntés volt az előléptetésed, megszolgálod a bizalmat és alkalmas vagy a feladatra.

Ezen a ponton jó, ha emlékezteted magad arra, hogy a tartós bizonyításkényszer és a hosszú időn át tartó megfeszített munka a kiégés első állomásai.

Óriási lelkesedéssel dolgozol, hogy elérd a céljaidat. Alig hogy kinyitod a szemed, máris a teendőiden jár az agyad és korán reggel már tervezed a napod és válaszolsz a levelekre. Önként vállalsz túlórát és maradsz bent még akkor is, amikor a többiek már hazamentek. Lehet, hogy  meg is magyarázod magadnak: "Legalább csönd van, tudok koncentrálni és haladni."

Közben azonban lassan görcsössé válsz, lehet, hogy irreális elvárásokat támasztasz magaddal szemben és elkezded lebecsülni a saját erőfeszítéseidet. Újra és újra gázfröccsöt adsz, mert be akarod bizonyítani, hogy igenis, meg tudod csinálni. Egyre megfeszítettebben dolgozol, egyre több energiát pakolsz a munkába, amit - lehet, hogy még magadnak sem mered bevallani - már nem is élvezel annyira.

Folyamatosan elveszel az energia számládról, de mivel minden idődet az tölti ki, hogy bebizonyítsd, te képes vagy megfelelni a legmagasabb elvárásoknak is, ezért nem jut időd arra, hogy ismét legalább balanszba kerülj.

Jönnek az egyéb jelek is: állandóan fáradtnak érzed magad (hogy ne lennél az, hiszen alig alszol), ingerlékeny vagy és egy idő után pont a fordítottja történik meg annak, amit szerettél volna elérni, vagyis csökken a teljesítőképességed.

Fülön tudod csípni ezt a pontot?

Mondjuk akkor, amikor már a saját szükségleteidet kezded elhanyagolni. Erre a home office kifejezetten jó teret biztosít. Én is csatlakoztam már online meetingbe a pizsamámra sebtében ráhúzott ruhában délelőtt 11-kor.

Az is egy jel, amikor lemondod a mozit, hogy tökéletesíts egy prezentációt.

Mi az, amit tehetsz?

Jelöld ki a határaidat és tanulj meg nemet mondani! Bíráld felül, hogy mi az, ami valójában fontos. A privát életedben és a munkahelyen egyaránt tedd meg ezt a szelekciót. Utóbbi esetben, ha elakadsz, ne habozz a vezetőd támogatását kérni. Ki tudná jobban megjelölni, hogy mi a fókusz, ha nem ő? Nyugodtan jelezd, ha úgy érzed, hogy valami nem a te kompetenciád, vagy megítélésed szerint nem fér bele az idődbe. A vezetőd segíthet abban, hogy megjelöli a valóban lényeges és értékteremtő feladatokat. Így azokra a dolgokra tudod fordítani az idődet, amik biztosan fontosak, vagyis nem lősz mellé. .

Szabadíts fel időt magadra! Menedzseld a feladataidat! Keress különböző idő-menedzsment technikákat. Személyes kedvencem a "nyeld le a békát" módszertan, ugyanis én nagy halogató vagyok és hajlamos vagyok azokkal a dolgokkal foglalkozni, amik érdekelnek, amit szeretek csinálni, még akkor is, ha van sürgősebb / fontosabb feladat. Ha korán reggel elvégzem a sürgős / fontos (de flow élményt kevésbé okozó) feladatot - vagyis lenyelem a békát - sokkal jobb érzéssel folytatom a napomat.

A lényeg, hogy figyelj magadra! Tudatosítsd a helyzetedet és tegyél ellene, előzd meg, hogy rosszabb legyen!

Ebben nyújtunk neked segítséget. Várunk egy online töltődésre, ahol

  • megtudhatod, hogy mennyire vagy kiégve
  • megismerheted a kiégés hátterét és
  • gyakorlatban is használható módszereket kapsz a megelőzésre.

Várunk szeretettel!

Részletek: https://www.nszcoach.hu/burnout/